Hej Macnyt’ere.
Jeg har det problem at når jeg sætter en podsast på når jeg går i seng om aftenen, så stopper den med at afspille før tid. Den stopper efter ca. 10 min uanset om den er sat til: Når episode slutter, eller Fra. Det er temmelig irriterende. Er der nogen der har et bud på om jeg har misset en indstilling eller noget?
Det er i øvrigt virkelig lang tid siden jeg satte mine fødder herinde sidst. Så i må lige have mig undskyldt hvis emnet lige har været vendt.
Hvordan er det forresten man sørger på gamle indlæg herinde? Og ser indlæg under et bestemt emne?
Mvh. Jonas
@Jonas2670.
Jeg kan ikke hjælpe dig med dit podcast-problem, men emnet har ikke været oppe at vende for nylig.
Jeg læser så godt som samtlige tråde, og det er vist første gang nogensinde, at selvstoppende podcasts har været på tale.
Med hensyn til at søge på gamle indlæg, er det min erfaring, at man skal lave sin søgning på selve forum-forsiden for at få et hit. Jeg har i hvert fald haft problemer med søgninger f.eks. inde i den tråd, som jeg har fundet ved en søgning på forum-forsiden, men som ikke gav det ønskede resultat, og så må jeg lukke det vindue og starte forfra med en ny søgning på forumforsiden.
Jeg ved dog ikke, om det gælder alle OS'er og platforme. Hos mig er det i Opera på en Mac med High Sierra, og derfor kan det sagtens være anderledes på nyere hardware og software.
Men søgninger burde altså virke under alle omstændigheder fra forum-forsiden, og så er det blot et spørgsmål om at kombinere sine søgetermer, så der dukker færrest mulige relevante resultater op.
Hej Tonny.
Tak for svar. Men jeg er nok lidt tung at “danse med”. Jeg kan slet ikke se hvor søge muligheden er værken på forum’et eller forsiden. Jeg bruger safari på min IPhone.
Mvh. Jonas
Jonas2670 skrev:Hej Tonny.
Tak for svar. Men jeg er nok lidt tung at “danse med”. Jeg kan slet ikke se hvor søge muligheden er værken på forum’et eller forsiden. Jeg bruger safari på min IPhone.Mvh. Jonas
Uh, Jeg ved ikke, hvordan det virker eller ikke virker på en iPhone. Jeg bruger altid Opera på min Mac til Macnyt.
Jeg håber, at PP læser med her og kan give et godt råd om søgning på Macnyt i Safari på en iPhone.
Jonas2670 skrev:Hej Tonny.
Tak for svar. Men jeg er nok lidt tung at “danse med”. Jeg kan slet ikke se hvor søge muligheden er værken på forum’et eller forsiden. Jeg bruger safari på min IPhone.Mvh. Jonas
Den dukker først op i vandret tilstand, og du zoomer ud, til der er plads til indholdsfortegnelsen i venstre side, når du står i forummet.
Mht. dit problem kan jeg ikke hjælpe. Hvis det sker uanset tid på dagen (så det ikke er en søvnfunktion, du har sat op), skal du måske fejlmelde det til Apple.
Alternativt har du altid muligheden for at søge specifikt på en bestemt side i diverse søge maskiner.
På både DuckDuckGo.com og den anden søgemaskine kan du indtaste:
Podcast standser site:macnyt.dk
Så vil søgningen udelukkende være for siden som står efter site:
Sætter du anførselstegn før og efter et ord eller frase, søges der kun efter dette