xxx
Husk, at der kan være forskel på store og små bogstaver i kodeordet

Har du glemt dit kodeord?

NAVIGATION

PROFIL

  • login
  • Har du ikke en profil så kan du oprette en her

SoMe


HJERTE MODTAGERE
Flest hjerter de sidste 14 dage
1
1
HJERTE MODTAGERE
Flest hjerter 'All Time High'
520
204
SØG I FORUM
FORUM KATEGORIER
Velkommen gæst!

Macnyts forum er populært blandt mange brugere og det med god grund.

Macnyts forum er fyldt med hjælpsomme brugere, der er interesseret i,
at give en hjælpene hånd og tage en god diskussion/dialog med dig.

Som gæst kan du dog kun læse indholdet i Macnyts forum.

For, at deltage aktivt i diskussionerne skal du have oprettet en profil og være logget ind.

Har du allerede en profil så login her.
Apple sagsøger OpenAI
Kategori: Din digitale onkel (AI (Artificial Intelligence))

3

0
12. juli 2026 @ 18:11
Nyt medlem

Nyheden er mere end en dag gammel, men er ikke på her. For første gang nogen sinde har Apple sagsøgt en samarbejdspartner - OpenAI - som de beskylder for at have stjålet forretningshemmeligheder.
Apple har ifølge det oplyste valgt at sagsøge OpenAI samt to tidligere Apple-ansatte. Apple anklager dem for kontraktbrud og tyveri af forretningshemmeligheder, relateret til hemmelige hardwareprojekter, produktdesign og forsyningskæder. Ifølge Apple har OpenAI bevidst headhuntet nøglemedarbejdere for at malke dem for fortrolig Apple-viden.
I kølvandet på denne sag og den generelle AI-udvikling er OpenAI's topchef, Sam Altman, kommet i massiv modvind på internettet. Kritikken mod ham på platforme som X (tidligere Twitter), Reddit og diverse tech-fora er alt andet end pakket ind i vat. Eksempler kan også findes hos The Independent.
PS: Faktisk hedder jeg Jan til fornavn, men opdager nu, at det er forkert. Kan jeg rette det?

"There's no substitute for experience"