xxx
Husk, at der kan være forskel på store og små bogstaver i kodeordet

Har du glemt dit kodeord?

NAVIGATION

PROFIL

  • login
  • Har du ikke en profil så kan du oprette en her

SoMe


HJERTE MODTAGERE
Flest hjerter de sidste 14 dage
HJERTE MODTAGERE
Flest hjerter 'All Time High'
519
204
SØG I FORUM
FORUM KATEGORIER
Velkommen gæst!

Macnyts forum er populært blandt mange brugere og det med god grund.

Macnyts forum er fyldt med hjælpsomme brugere, der er interesseret i,
at give en hjælpene hånd og tage en god diskussion/dialog med dig.

Som gæst kan du dog kun læse indholdet i Macnyts forum.

For, at deltage aktivt i diskussionerne skal du have oprettet en profil og være logget ind.

Har du allerede en profil så login her.
macnyt  /  forum  /  emne
Dårligt batteri.
Kategori: iPhone - ya’ know it (iPhone)

71

2
I dag @ 09:06
Novice

Min iPhone 12 Pro har kun 75 % batteri tilbage.
Kan tydeligt mærke at der ikke er så meget batteri tid mere.
Jeg er ikke interesseret i at skulle købe ny mobil, så det bliver et nyt batteri. Er det okay at få et uoriginalt batteri sat i, eller bør jeg vælge et originalt? Og hvis originalt, hvor kan jeg så få lavet det?

Og lige et andet spørgsmål, når jeg bruger trådløs opladning i min bil, en WV ID5, bliver telefonen voldsom varm og afbryder opladningen. Noget bud på hvad det skyldes?  Skal sige at jeg også bruger trådløs opladning hjemme, uden problemer. 

Iphone 12 Pro 128GB - Ipad Air 4 256 GB - Apple Watch 6
  2
0
  21

3392

519
PallMei (Skribent)
I dag @ 09:43
Virtual Machine

Hvis ikke lade-elektronikken på batteriet flyttes over på det nye og nulstilles/kalibreres, så vil den gøre opmærksom på, at det er et uoriginalt batteri.

Kan desværre ikke komme med nogen anbefalinger. Har selv en 12 Pro fra lanseringsdatoen, jeg er rigtig glad for og gerne vil beholde længe endnu (hvis bare manglen på Apple Intelligence ikke bliver for stor), den har stadig 88% batterikapacitet.


14

3
I dag @ 09:48
Nyt medlem

Har tidligere fået skriftet batteri på iPhones med uoriginalt mærke, uden problemer. Jeg vil nok undgår de aller billigste og få det skiftet ved nogen der også giver en ok garanti på udskiftningen.

Hvis du går efter originalt - så kan du jo starte her: https://support.apple.com/da-dk/iphone/repair/battery-replacement?services=service Ellers den aut. forhandler der er nærmest dig.

Opladning trådløs i bilen er også et "hot" emne for mig (Audi etron) - men hvorfor og hvad der kan gøres ved jeg desværre ikke..