Nogen af jer der anvender den blå avis ?
Hvis ja, så har i sagt ja til at i har overdraget alle rettigheder til billeder, videoer eller anden information i annoncer, dvs i må ikke benytte samme billeder og information andetsteds.
Det er jo helt sygt og uhyrligt. Nogen kommentarer ?
De skriver:
"Intellektuelle ejendomsrettigheder
Vend har de intellektuelle ejendomsrettigheder til tekst, billeder, design og andet materiale og information, der gøres tilgængelig via din brug af kontoen, samt til den underliggende programkode for kontoen. Sådant materiale og sådan information må ikke anvendes på anden måde end inden for rammerne af normal brug af din konto."
Jeg opdagede først lige i går at ejeren hedder Vend. Og at min konto hos DBA også kan bruges på Bilbasen. Anyway, jeg har ikke hørt om den klausul, men det virker sgu lidt sygt. Måske er det noget juridisk sikkerhedsretorik, og jeg kan ikke se hvorfor de ellers skulle have gavn af at eje retten til folks billeder.
Tjah, det er jo en metodik, som Facebook efterhånden har brugt i en del år.
Men når jeg komponerer en DBA-annonce, er de vedlagte billeder 72 dpi screenshots af original-billederne gemt som PDF'er.
Det stunt laver jeg for at dels for at få filerne ned i en fornuftig størrelse, men først og fremmest for at slette alle EXIF-data, især GPS-koordinater, og ingen reklamebureauer gider arbejde med 72 dpi. Men fra nu af smider jeg s'gu et vandmærke på, f.eks."Salgsfoto", og så kan de jo drøfte med sig selv, om de overhovedet gider gemme dem. Så tak for advarslen, Kenny.
Det er så sværere at gøre på f.eks. Facebook, hvor man jo som regel tager et billede af junior i en vandpyt eller den overpyntede kage på desserttallerknen og oploader det direkte til sin Facebook "Se mig"-væg.
Det er en af grundene til at jeg er glad for, at jeg aldrig har haft en profil på Facebook, selvom de nok har en såkaldt "skyggeprofil" af mig og alle andre ikke-medlemmer.
Men det er meget være med DropBox, for de ændrede licensbestemmelserne for nogle år siden til at skulle have fuld adgang til hele computerens disk, ikke kun DropBox-mappen, og så holdt jeg naturligvis op med at bruge deres service.
Ulrik Hansen skrev:Jeg opdagede først lige i går at ejeren hedder Vend. Og at min konto hos DBA også kan bruges på Bilbasen. Anyway, jeg har ikke hørt om den klausul, men det virker sgu lidt sygt. Måske er det noget juridisk sikkerhedsretorik, og jeg kan ikke se hvorfor de ellers skulle have gavn af at eje retten til folks billeder.
Jeg gætter på, at de sælger både tekst og billeder videre til datamining-selskaber, eller til reklamebureauer, som smider dem i arkiverne til senere mulig brug.
Data er det nye guld, så det gælder for firmaerne om at rage mest muligt til sig gratis og så profittere. Man kan vel sige, at det svarer til at samle digitale flasker med pant på og så indløse panten hos de firmaer, som vil aftage den.
Tonny Freimanis skrev:Men det er meget være med DropBox, for de ændrede licensbestemmelserne for nogle år siden til at skulle have fuld adgang til hele computerens disk, ikke kun DropBox-mappen, og så holdt jeg naturligvis op med at bruge deres service.
Tal for info Tonny, Dropbox er slettet (mener svagt at kunne huske, at der var en del polimik dengang ændringerne skulle træde i kraft). På den anden side, har iCloud ikke også adgang til hele ens disk?.
Boomer, bare for en sikkerheds skyld burde du måske lige læse DropBox' licensbestemmelser, for det kan jo være, at jeg misforstod noget, dengang emnet var oppe og vende, og det kan jo også være, at DropBox mistede så mange kunder dengang, at de lempede deres krav. Jeg vil nødig være skyld i at du mister funktionalitet, fordi jeg måske løb med en halv vind, eller fordi DropBox måske har skiftet mening i mellemtiden.
Med hensyn til iCloud har jeg ikke hørt noget i den retning, men sådan som Apple's (officielle) indstilling er omkring beskyttelse af deres brugeres data, har jeg svært ved at forestille mig det. Men jeg er nok den sidste, der bør råde folk omkring iCloud, da jeg stort set kun bruger den til synkronisering af e-mails.
Jeg overvejer at synkronisere kalender og kontakter, men jeg har rodet med at sætte en iPhone 13 Mini, en M1 MacBook Air og en MacBook Pro op henover sensommer og efterår, så jeg skal lige have styr på, hvilken retning, der skal synkroniseres i. Jeg forsøgte at overføre Kontakter fra MBP til M1-Air på enhver tænkelig måde tilbage i august, men det kunne skam ikke lade sig gøre, så der måtte jeg manuelt skrive de vigtigste kontakter ind, før jeg skulle til udlandet.
Det er klart, at iCloud skal have adgang til de apps, der skal synkroniseres mellem forskellige Apple-apparater, f.eks. iMessage, Kalender, Mail og Kamerarulle, men jeg tror ikke, at iCloud snuser rundt i andre mapper, f.eks. i de mapper man selv har oprettet til ens egne dokumenter, f.eks. fakturaer, kontoudskrifter, madopskrifter, o.s.v. Men lad være med at tage mine ord for den ultimative sandhed, for jeg er på ingen måde en iCloud-ekspert.
Boomer, jeg fandt den oprindelige tråd om DropBox' stunt, som er helt tilbage fra september 2016.
Det er interessant læsning:
Klik.
Tak for linket, godt husket Tonny.
bare rolig, min beslutning er selvfølgelig helt min egen, om at droppe(?!?) Dropbox.