xxx
Husk, at der kan være forskel på store og små bogstaver i kodeordet

Har du glemt dit kodeord?

NAVIGATION

PROFIL

  • login
  • Har du ikke en profil så kan du oprette en her

SoMe


HJERTE MODTAGERE
Flest hjerter de sidste 14 dage
HJERTE MODTAGERE
Flest hjerter 'All Time High'
477
199
SØG I FORUM
FORUM KATEGORIER
Velkommen gæst!

Macnyts forum er populært blandt mange brugere og det med god grund.

Macnyts forum er fyldt med hjælpsomme brugere, der er interesseret i,
at give en hjælpene hånd og tage en god diskussion/dialog med dig.

Som gæst kan du dog kun læse indholdet i Macnyts forum.

For, at deltage aktivt i diskussionerne skal du have oprettet en profil og være logget ind.

Har du allerede en profil så login her.
macnyt  /  forum  /  emne
OS 15.7 - Safari.
Kategori: Apple's operativsystem til Mac (macOS)

542

26
16. september 2025 @ 16:35
Kaptajn

Hvorfor i hhh skal der partout laves om på opstilling/udseende blot fordi der kommer en opdatering. Lad det starte med det gamle, og så kan man tilvælge ændringen hvis man synes det er fornuftigt.

I safari er opsætning af Mapper og Bogmærker i favoritter byttet om, så Mapper er øverst og Bogmærker er nederst og jeg kan ikke se, hvor eller hvordan jeg kan ændre det. Det er hvad jeg lige er stødt på efter opdateringen til 15.7, men det er da en god begyndelse - dagens brok 😀.

  4
0
  297

542

26
17. september 2025 @ 11:18
Kaptajn

Jeg brokker videre... Når jeg åbner Safari får jeg først billed 1, så vælger jeg favoritter og får billed 2 og der er som jeg skrev Mapper øverst og Bogmærker nederst - og jeg har ikke kunne finde ud af, at få Bogmærker øverst og Mapper nederst. Tidligere når jeg åbnede Safari kom billed 2 frem med det samme, dog med Bogmærker øverst og Mapper nederst. Det er så nok noget jeg bare skal finde mig i som en "genial" opdatering.




188

10
17. september 2025 @ 13:38
Novice

Hvis du trykker på de 3 prikker til højre for "Bogmærker"  øverst og fjerner fluebenet fra "Vis mapper" får du det du efterspørger (hvis jeg forstår dig korrekt) - som i min mappe der hedder IT

Macbook Air 13 M4, iPad Mini A17 Pro, iPhone 17 Pro

542

26
17. september 2025 @ 13:54
Kaptajn

Jeg har ikke de 3 prikker. Det jeg ønsker er, at oversigten ser ud som billed 3, men at alle Bogmærker er øverst og alle Mapper er nederst



3298

477
PallMei (Skribent)
17. september 2025 @ 15:03
Virtual Machine
MichaelCorfitsen skrev:

Jeg har ikke de 3 prikker. Det jeg ønsker er, at oversigten ser ud som billed 3, men at alle Bogmærker er øverst og alle Mapper er nederst

Forskellen er, at Kimball køre macOS 26. Så ud over at opgradere macOS,  kan jeg desværre ikke hjælpe. Bruger ikke personligt Safari som standard på Mac, men ville foretrække mapperne øverst, hvis jeg gjorde.