xxx
Husk, at der kan være forskel på store og små bogstaver i kodeordet

Har du glemt dit kodeord?

NAVIGATION

PROFIL

  • login
  • Har du ikke en profil så kan du oprette en her

SoMe


HJERTE MODTAGERE
Flest hjerter de sidste 14 dage
3
HJERTE MODTAGERE
Flest hjerter 'All Time High'
470
198
SØG I FORUM
FORUM KATEGORIER
Velkommen gæst!

Macnyts forum er populært blandt mange brugere og det med god grund.

Macnyts forum er fyldt med hjælpsomme brugere, der er interesseret i,
at give en hjælpene hånd og tage en god diskussion/dialog med dig.

Som gæst kan du dog kun læse indholdet i Macnyts forum.

For, at deltage aktivt i diskussionerne skal du have oprettet en profil og være logget ind.

Har du allerede en profil så login her.
Tim Cook sutter legemsdel på Trump.
Kategori: Vi taler ordenligt til hinanden (Ordet er frit)

5044

502
08. august 2025 @ 08:31
Yoda

Nu er "Tim Apple" nede på begge knæ og forærer Trump en investering på 100 milliarder Dollars i fabrikker på amerikansk jord, som skal producere komponenter til bl.a. iPhones: Klik.

Det ville have været bedre for både Cooks og Apples eftermæle blot at have holdt været de næste tre et halvt år og så have fået den finansielle frihed tilbage.

Der er ikke noget i vejen med at skabe lokale arbejdspladser, men det sker under de forkerte forudsætninger, nemlig under pres fra en midlertidig magthaver.

Og lur mig, om de amerikanske arbejdere vil få en anstændig timeløn, som de kan leve af. Mit gæt er, at selvom deres løn bliver højere end deres kinesiske kollegers ditto, så vil kineserne stadig have mere lokal købekraft for deres nettoløn, end amerikanerne vil få.

Jeg håber virkelig, at mit Mac-grej holder, indtil Trump (og Vance) er væk.

Nej, da
  9
4
  499

3253

470
PallMei (Skribent)
08. august 2025 @ 10:47
Virtual Machine
Tonny Freimanis skrev:

Det ville have været bedre for både Cooks og Apples eftermæle blot at have holdt været de næste tre et halvt år og så have fået den finansielle frihed tilbage.

Det bliver ikke kun 3,5år, hvis ikke der sker et oprør eller nogle republikanere bliver deres ansvar voksen og gør deres job for at bevare demokratiet. 



5044

502
08. august 2025 @ 13:45
Yoda
PallMei skrev:
Tonny Freimanis skrev:

Det ville have været bedre for både Cooks og Apples eftermæle blot at have holdt været de næste tre et halvt år og så have fået den finansielle frihed tilbage.

Det bliver ikke kun 3,5år, hvis ikke der sker et oprør eller nogle republikanere bliver deres ansvar voksen og gør deres job for at bevare demokratiet. 


Deres sten er for små, til at de tør implementere det 25. tillæg til forfatningen, det tillæg der gør, at en præsident kan afsættes, hvis Vance (Adr!) og et flertal af kabinettet (altså ministrene) kan blive enige om det, ELLER et tilsvarende senatsudvalg. I så fald er det Vance (Adr!), der bliver fungerende præsident, indtil hvis og når den oprindelige præsident kan genoptage sit hverv.

Trump eller Vance? Same, same.

Jeg tvivler dog på, at det amerikanske folk har lyst at se Vance (Adr!) som præsident efter Trump, så hvis Demokraterne kan finde bare en nogenlunde egnet kandidat, d.v.s. en mand, som ikke er for gammel (USA er endnu ikke modent til en kvinde), burde det være let nok at overtage posten i fire elle otte år og derefter lade AOC prøve, for på det tidspunkt er hun fyldt 38, som er minimumsalderen for en amerikansk præsidentkandidat.

Men det går faktisk den modsatte vej med demokratiet derovre i øjeblikket, for Trump og nogle republikanere i Texas forsøger i øjeblikket på "gerrymandering" for at sjæle fem pladser fra Demokraterne.

Der findes ikke noget udtryk for det på dansk, men det går ud på at ændre valgkredsenes geografiske grænser til egen fordel.

Nej, da

5044

502
08. august 2025 @ 20:29
Yoda

Han sutter max nu: Klik.

Hvis Steve kunne have set det her røvslikkeri, ville Cook ryge ud på røv og albuer samme dag.

Nej, da

968

9
09. august 2025 @ 08:19
Veteran

Det er simpelthen en ommer fra Tim Cook ! Han pisser på alle tænkende mennesker og her specielt apple-brugere.
Og Trump hader bøsser & lesbiske, men alligevel er Tim Cook den største r.vslikker

Oprør !!!

Alt muligt til salg, apple-dele, cykler, både, foto, se min hjemmeside

3253

470
PallMei (Skribent)
09. august 2025 @ 09:00
Virtual Machine

Tim Cook gør hvad han er nødt til. Republikanerne har sat demokratiet ud af spil og overladt Trump til at være enehersker. Han elsker at folk udmyges. Nu spiller Tim med og lover at bygge en fabrik (der ikke bliver færdig foreløbig og måske aldrig, hvis tingene ændre sig), mod til gengæld at blive undtaget for told der kunne koste Apple meget meget dyrt. Men omvendt også kunne fyre op under et oprør mod Trump.

Nu hvor import tolden træder i kraft og lagrene tømmes, begynder den økonomiske virkelighed at slå amerikanerne. Det onde er Trumps Big Beautiful Bill giver en lillefinger til lavtlønnet som udfases efter næste midtvejsvalg, mens skattelettelserne til at de rige er varige, således at hvis demokraterne skulle få flertal vil de stå med det problemet at de bliver dyrere for de lavtlønnede uanset om de ønsker det eller ej. Og den er desværre ikke et præsidentiel dekret der nemt kan omgøres af en ny præsident.

Amerikanerne har virkelig ladet sig selv blive hjernevasket af propaganda siden Nixon måtte gå af pga. af den frie presse, hvilket de konservative støtter ikke vil risikere skete igen for en en republikaner. 


2534

198
09. august 2025 @ 09:51
Bit kongen

+1

MacBook Air M2, 15.3” - iPhone 16e - Krokodille - “Nu?”

258

18
09. august 2025 @ 13:24
Juniormedlem

Alt det er hvad det er. Det går trods alt mest ud over hans eget folk.

Jeg synes det er værre det han formentlig kommer til at gøre mod Ukraine, hvor Europas ledere bare sidder og nikker.

Og ligeledes i Gaza. 

Hans

3253

470
PallMei (Skribent)
09. august 2025 @ 16:02
Virtual Machine
alha grafisk skrev:

Alt det er hvad det er. Det går trods alt mest ud over hans eget folk.

De er desværre, de eneste der kan fjerne ham. 


5044

502
09. august 2025 @ 22:10
Yoda
PallMei skrev:
alha grafisk skrev:

Alt det er hvad det er. Det går trods alt mest ud over hans eget folk.

De er desværre, de eneste der kan fjerne ham. 

Den er ramt lidt ved siden af, for det amerikanske folk (vælgerne) kan ikke rigtig gøre mere, for Trump kan jo ikke genopstille (selvom han gerne vil prøve at finde en udvej til at gøre det).

Så vælgerne kan ikke vælge ham fra. De kan til dels lave rav i den ved midtvejsvalgene i november 2026, så han mister det ene eller begge absolutte flertal i Huset, men hvis det skulle ske, skruer han blot op for antallet af dekreter og regerer på den måde.

Nej, som nævnt længere oppe i tråden, er det kun en majoritet af regeringen (minister-kabinettet) eller et tilsvarende senats-udvalg, som kan iværksætte det 25. tillæg til forfatningen og fjerne Trump fra embedet.

Der er naturligvis muligheden for et folkeligt oprør, men Trump's modstandere er jo mere demokratisk indstillet end Trump's tilhængere, og vi har jo allerede set, hvad det indebar. Desuden arresterer og stævner Trump jo allerede "Ikke-MAGA'er" i hobetal, herunder både anklagere og dommere, som har ført sager imod ham.

Eneste anden mulighed er en stille visit fra Joe Black, men i lyset af Trump's kostvaner er det bestemt en mulighed.

Nej, da