Jeg har en velfungerende Macbook pro 13 M1 - 16 / 512 fra januar 2021.
Den er jo efterhånden en gammel maskine :-)
Nu har jeg fået voldsomt lyst til en Macbook pro 14 M4 - 16/512
For at være helt ærlig så laver jeg ikke ting, der kræver en pro - men lysten til
det nyeste isenkram er der - og den er svær at kæmpe imod.
Så er der overhovedet gode argumenter for at lade "lysten" vinde over "behovet" - eller er det
penge lige ud af vinduet?
På forhånd tak.
Kim
Kåret som bedste indlæg af trådens forfatter |
Har overvejet det samme - men nu er M6 jo på vej
Lysten har altid kun ét argument: sin egen nydelse. Så enkelt er dét. Balancegangen mellem Fornuft & Følelse kommer således altid i spil, hvad enten det drejer sig om IT eller livet som sådan. Jeg selv dyrker mere og mere den enkle, billige og helt afgjort fine glæde og tilfredshed ved det jeg har.
God vind!
Har haft en Mac Mini M4, men den er solgt igen.
Min “gamle“ M1 opfylder rigeligt mit behov pt.
Så hvis du absolut ikke skal have det nyeste nye, så vent…..
GD
Spar penge på det, der er ligegyldigt og brug pengene på det, som giver størst nydelse
Jeg fik samme lyst og solgte min M1 pro med touchbar for at købe en macbook air M4 og er nok ikke det at det er en M4 jeg er mest glad for, for mærker ikke forskel men at få en air igen. Hold nu op det er jeg glad for selvom jeg savner touchbaren helt vildt.
men hvis du skifter til en anden pro for du en voldsom lækker skærm til gengæld og er nok det du vil bemærke mest. Den er sindsyg lækker skærmen på pro modellen
....... tak for gode input (har endnu ikke besluttet mig) men fik da lige set
at den kan fås i Power til 13.444 - dvs.1.500 kr. i rabat.
Efter længere tids overvejelser og opsparing så jeg at Bilka havde Macbook air 13, M4 - 16 ram 512 HD på bud til 8.799.
(Bruger kun ca 1/3 af disken - og bruger dropbox)
Det kunne jeg ikke stå for og droppede en PRO (som jeg overhovedet ikke har behov for) - så der var penge til en tilsvarende til fruen.
Det har vi ikke fortrudt - super fede maskiner, som mere end opfylder vores behov.
Kimball, hvor meget synes du, at du kan tillade dig at tage for M1'eren, hvis den ikke skal blive i familien?
Jeg har som sådan egentlig ikke brug for den, men jeg har noget lettisk MitID-agtig software, som kræver minimum macOS 12 (Monterey).
Det hedder eID og virker på den måde, at man har et chippet ID-kort med to PIN-koder, hvor man så skal tilslutte Mac'en en chipkort-læser. Knap så elegant som MitID, men mindst lige så sikkert som et Dankort, da man jo skal have det fysiske kort i hånden og kende PIN-koderne, før man kan gøre noget gustent ved en anden persons data-ejendom.
Den tilsvarende app på min iPhone virker, men jeg foretrækker at bruge en Mac til formålet, og da jeg snart skal til Letland igen, ville det være nice at have en kompatibel Mac med i bagagen i stedet for min rejse-MBP 2012 med Catalina.
Da jeg stort set kun ville skulle bruge den som rejse-computer, er RAM- og SSD-specs ikke altafgørende.
Hej Tonny.
Jeg har endnu ikke besluttet mig for om Proen skal blive i familien. Jeg tænker.
Fruens Macbook Air M1 - 8 ram og 256 disk regner jeg med skal sælges - den er måske et
emne til det du nævner.
Begge maskiner er helt fejlfrie med kvitteringer og æsker - hvad tænker du uforbindende om pris.
Du kan evt. maile på kimh@tdcadsl.dk
vh
Kim
En M1 med 8gb ram og 256 HD ville jeg være glad for at få ca. 3000-3500krkr for.
Den er desværre "forældet" men igen en ganske fin Mac. Kommer nok mest an på batteriet.
Gik selv fra en Mac Air intel 2018 til en M3 Air, har jeg ikke fortrudt 1sek.
Jeg har en M2 med den konfig til salg for lige under 3.000 men det er en mac mini.
PRW skrev:En M1 med 8gb ram og 256 HD ville jeg være glad for at få ca. 3000-3500krkr for.
Den er desværre "forældet" men igen en ganske fin Mac. Kommer nok mest an på batteriet.
Gik selv fra en Mac Air intel 2018 til en M3 Air, har jeg ikke fortrudt 1sek.
Sorry, men jeg var hurtigere. Jeg får den i starten af næste uge.
Der er dog tilsvarende M1 Airs til salg på DBA til omtrent samme pris, og M1 Pro'er fra omkring 4.000,- Kr.
Det bliver min første Apple Silicon, så det bliver sjovt at sætte den op mod min hverdags-Mac, en MacBook Pro fra 2011.
Men da 256 GB er lidt i underkanten, har jeg allerede købt en 512 GB USB C stick til den; så kan jeg i det mindste off-loade mine downloads over på den.
Og heldigvis har jeg også en 64 GB stick, som kan både USB A og USB C, så jeg kan flytte dokumenter frem og tilbage mellem de to ovennævnte Mac'er uden at skulle dimse med fil-deling.
Hvis du ikke bruger din M1, nok til at der er grund til at skifte, ville jeg vente. Til hverdagsting, så foretrækker jeg min macbook air m1, frem for min mac mini m4. Det er kun til videoredigering i Final Cut Pro, jeg ser en forskel på m1 og m4.