xxx
Husk, at der kan være forskel på store og små bogstaver i kodeordet

Har du glemt dit kodeord?

NAVIGATION

PROFIL

  • login
  • Har du ikke en profil så kan du oprette en her

SoMe


Skriv et nyt indlæg
HJERTE MODTAGERE
Flest hjerter de sidste 14 dage
HJERTE MODTAGERE
Flest hjerter 'All Time High'
437
188
SØG I FORUM
FORUM KATEGORIER
Velkommen gæst!

Macnyts forum er populært blandt mange brugere og det med god grund.

Macnyts forum er fyldt med hjælpsomme brugere, der er interesseret i,
at give en hjælpene hånd og tage en god diskussion/dialog med dig.

Som gæst kan du dog kun læse indholdet i Macnyts forum.

For, at deltage aktivt i diskussionerne skal du have oprettet en profil og være logget ind.

Har du allerede en profil så login her.
Kategori: Hardware - knock knock (Hardware)
macnyt  /  forum  /  emne
Hvordan er det med USB-porte?
Kategori: Hardware - knock knock (Hardware)


415

9
11. april 2020 @ 16:56
Seniormedlem

Hej

Jeg har en ny mac mini (2018), som kun har 2 USB-porte, af de almindelige, gammeldags. Og så har den et antal nye, smarte(re?).

Uheldigvis er min tilbehørspark større end til bare 2 gammeldags USB-stik, så jeg har gang i alt muligt ekstra, og heldigvis har både min skærm og mit tastatur begge to USB-stik yderligere at byde på. Jeg skal nemlig bruge 6 stå i alt.

Men jeg synes ikke tingene fungerer ganske, som det skal:

Apple-keyboarded, som selv er sluttet til mac'en via USB: her virker de to tastatur-USB fint.

Dell-monitoren, som er sluttet til mac'en via et HMDI-stik: her fungerer de to USB-stik desværre ikke. 

Hvordan kan det være? Er der en grænse for, hvor mange USB-stik, man kan have aktive? Er det forbindelsen mellem fx skærm og computer, der er forkert, så der ikke er funktionalitet nok i skærmen (jeg ander ikke, hvad jeg taler om, kan I nok høre :-/) Duer de to af stikke bare ikke? Kan jeg umiddelbart gøre noget for at undersøge det (jeg har selvfølgelig prøvet at flytte tingene rundt). Det er selvfølgelig en mulighed at købe flere overgangsstik mellem gammel-USB og ny-USB, men det vil jeg helst ikke. Bluetooth forbindelser er alt for ustabile til, at jeg orker dem.

  5
0
  584

1132

17
11. april 2020 @ 17:16
Stormogul

Dell monitoren skal nok tilsluttes med USB før USB stikkene virker i skærmen. Den skal tilsluttes en af de af USB A porte på mac minien eller via adapter til USB-C

l MP 2013 l iPhone 15 Pro Max l Watch Series 6 l HomePod l B&W PX7 S2e l

415

9
11. april 2020 @ 18:02
Seniormedlem

Hmmm ... jeg kan kun finde USB-udtag af samme type under skærmen som dem, der er på siden af skærmen (og de er mærket med USB-mærket med 3 pile). Mener du, jeg skal finde en ledning med samme USB-stik i begge ender? To 'han'-stik, så vidt jeg kan gennemskue? Det ene i monitoren, det andet i mac'en?

Kåret som bedste indlæg af trådens forfatter

1493

39
11. april 2020 @ 18:22
Stormogul

du skal have et usb a til b kabel, så kan du bruge din usb porte i din skærm. 

https://www.harald-nyborg.dk/produkt/usb-2-0-ab-kabel-5m-graa


Don't argue with stupid people. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

415

9
11. april 2020 @ 18:48
Seniormedlem

- og sådan et havde jeg lige liggende i skuffen. Perfekt, tak - nu er jeg 4 USB-indgange 'rigere' :-)


83

10
11. april 2020 @ 19:12
Novice

En usb hub kan være en stor hjælp.

feks sådan en https://www.av-cables.dk/usb-3-0-hub/nedis-usb-3-0-hub-aluminium-8-porte.html , det er bare et eksempel.


.o0@0o.