Min kone og jeg overvejer at lave et fælles kontor, hvor der skal stå en 27” skærm med USB-C stik, og Apple keyboard og mus.
Det skal være sådan at vi kan komme med hver vores Macbook, og via et USB-C kabel hurtig kan koble det hele til.
Men Apples keyboard og mus kobler til Macbooken via bluetooth, så er det overhovedet muligt at deles om et Apple keyboard og mus?
En fælles monitor, en fælles mus og et fælles keyboard?
Skal deles til to stk laptops?
Er det sådan i ønsker jeres setup?
Det kan godt lade sig gøre. Men det er absolut ikke brugervenligt.
Det nemmeste setup til en skærm vil være trådført mus og tastatur, eller to mus og to tastatur.
Computerne vil slås om at forbinde sig til de trådløse enheder, hvis de ikke er paret til en specifik computer. Du kan godt opleve at den ene laptop overtager musen, og den anden tastaturet, hvis begge laptops er inde for rækkevidde.
Det tænkte jeg desværre nok. Jeg må derfor droppe trådløs mus og keyboard. Æv.
Altså Skærm er vel ik et problem og jeg har en Logitech MX Master mus som kan kobles til 3 forskellige ting, man skal bare skifte på en knap i bunden mellem 1.2 og 3. er super let, har den koblet til min bærbar, min mac mini og min boot camp windows maskine. tastaturet ved jeg desværre ik noget om